Sayfa bağımsızdır okuduktan sonra kapatabilirsiniz...
  Gürmen Murat Sitesi Radye Temel Sistemi Nedir ? Sayfasına Hoşgeldiniz

Radye Temel Sistemi Nedir ?

    Radye Temel Sistemi temel kazılır, kayalarla, taşlarla pekiştirilir. Üzerine ince bir beton dökülerek düzeltilebilir.Bunun da üzerine 14'lük tabir edilen kalın demirlerin bağlantıları yapılarak kanaviçe gibi alttan, üstten ve yanlardan örülerek 60 cm, kalınlığında demir-çelik yığını haline getirilir.

Radye temelin beton dökülmeden önceki görüntüsü.

    Bu çelik yığını içine kuvvetlendirilmiş beton dökülmek suretiyle büyük bir beton kütle meydana getirilir. Şayet bir ucundan çok güçlü manivelarla kaldırılmak istenirse, ortasından bükülüp kırılmadan üstündekilerle birlikte komple kalktığı görülecektir.

Radye temelin beton atılırken görüntüsü

    Bu çelik kütlenin içine, 5 katlı bir binada kullanılacak bütün demirler kadar demir kullanılır. Bu sebeple deprem dalgaları, radye temeli ve üzerindeki duvarları komple kaldırıp indirir. Temelde bir bükülüp kırılma olmaz. Bu sebeple üzerindeki duvarlarda birbirlerinden ayrılma veya birbirinin içine geçme gibi bir hadise olmaz.

Radye temelin betonlaşmış görüntüsü

    Ayrıca radye temel, dış duvarların oturduğu alandan yaklaşık 1 m. kadar daha geniş atılır. Mesela 100 m2'lik bir dairenin tabanına yaklaşık 140 m2'lik temel atılarak, binanın ağırlığının her tarafa eşit yayılmasını sağlar.

Copyright © 2007 Gürmen İnşaat Ltd. Şti... Tüm hakları saklıdır. Tasarım ozmen76